CSM Bucureşti merge în sferturile Ligii Campionilor

Duminică, la Sala Polivalentă din Bucureşti, a avut loc ultimul meci din faza grupelor Ligii Campionilor al campioanei României la handbal feminin, CSM Bucureşti.

Adversarele, Gyori Audi ETO KC, au condus prima repriză, scorul de pe tabelă afisând la pauză o diferenţă de 6 goluri în favoarea acestora.

CSM Bucureşti a revenit în repriza a doua şi a redus diferenţa de pe tabelă până la un singur gol, în mai multe randuri, dar nu a reuşit să egaleze, scorul final fiind 24-22.

Marcatoare CSM: Isabelle Gullden – 8, Oana Manea – 6, Aurelia Brădeanu – 2, Iulia Curea – 1, Linnea Torstenson – 1, Ana Paula Rodrigues Belo – 1, Cristina Vărzaru 1, Bianca Bazaliu 1, Carmen Martin – 1.

Marcatoare Gyor: Heidi Loke- 5, Linn Jorum Sulland – 5, Ida Alstad – 4, Eduarda Amorim – 3, Aniko Kovacsics – 3, Cornelia Groot – 2, Yvette Broch – 1, Kari Aalvik Grimsboe – 1.

Indiferent de rezultat, CSMB avea asigurată poziţia a patra în Grupa Principală 2, clasare ce le trimite pe fete în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, acolo unde vor întalni prima clasată a Grupei Principale 1, Rostov. Meciul tur va avea loc la începutul lunii aprilie.

HCM Baia Mare s-a calificat de pe poziţia a patra a primei grupe, jucând in sferturile de finală, în aceeaşi perioadă, cu prima clasată a celei de-a doua grupe, Buducnost.

By | 2017-03-18T16:33:37+00:00 March 3rd, 2016|General|